niedziela, 22 kwietnia 2018

Polsat News podał, że we środę 18 kwietnia został zgłoszony na policję w Kędzierzynie-Koźlu napad i rabunek. Sprawcy rzekomo dali do powąchania ofierze fałszywe perfumy, od czego ta straciła przytomność. Kobieta zgłaszająca się jako poszkodowana straciła z mieszkania 2500 zł. Mam powody uważać, że zarówno Polsat, jak policja dali się nabrać na fake newsa.

Zrzut ekranu z wiadomości Polsat News.

 

Zdarzenie zgłoszone przez obywatelkę miało miejsce 18 kwietnia. Tymczasem ta "wiadomość" pojawia się w internecie od co najmniej 9 kwietnia.Zrzuty ekranu z najwcześniejszej wiadomości, jaką udało mi się znaleźć, na portalu glucholazyonline.com.pl.

Od 16 kwietnia zaczął pojawiać się na facebooku łańcuszek z tekstem zaczynającym się od "Chodzą po domach dwie osoby". Można to łatwo wyśledzić w wyszukiwarce Facebooka.

Zrzut ekranu przykładowej wiadomości z łańcuszka z Facebooka.

Przypuszczam, że na policję zgłosiła się mitomanka, która chciała ukryć np. przed mężem przepuszczenie 2500 zł. Zmyśliła sprawę w oparciu o łańcuszek internetowy, który świeżo zobaczyła na facebooku. Coś jak "mama Madzi", która zmyśliła, że ją napadnięto i porwano dziecko.

Wcześniejsza wersja tego łańcuszka, z napaścią nie w mieszkaniu tylko na parkingu, chodziła po sieci w 2011 roku i została zdementowana przez policję jako fejk.

Trudno znaleźć chemikalia, które powodują utratę przytomności po powąchaniu małej ilości z buteleczki. Możliwe, że istnieją, ale są dostępne bardziej dla szpiegów niż dla cwaniaczków kradnących 2500 zł.

W ogóle, jak sprzedawca perfum każe wąchać perfumy? Przecież nie prosto z butelki. Tylko np. nakłada trochę na nadgarstek osoby zainteresowanej. Nikt nie sztacha się perfumami pełną piersią. Jeśli byłaby to substancja powodująca utratę przytomności po takim skąpym powąchaniu jak przy perfumach, to byłaby przede wszystkim niebezpieczna dla samego przestępcy.

Tego - moim zdaniem - fake newsa w ostatnich dniach podało wiele mediów lokalnych, ale też mainstreamowy ogólnopolski Polsat News. No i policja. To budzi we mnie zwątpienie. Jeżeli takie głupstwo tak łatwo jest wstrzyknąć do polskich mediów, to Rosja ze swoją wojną informacyjną może w naszym kraju robić, co tylko chce.11:54, anuszka_ha3.agh.edu.pl
Link Komentarze (1) »
piątek, 30 marca 2018

Trzy cechy fundamentalizmu:

  1. Gdy fundamentalista chce być miłosierny, inność określa mianem choroby.
  2. Gdy fundamentalista nie chce być miłosierny, inność określa mianem złej woli.
  3. Fundamentalizm formułuje nakazy unieszczęśliwiające ludzi, po czym broni tych nakazów: „to da się zrobić, tylko trzeba wiary”.

To trzecie jest najokrutniejsze i najbardziej zakłamane.

Kto czuje się nieszczęśliwy z naszymi nakazami, ten jest widocznie zbyt małej wiary. Któż więc odważy się protestować przeciwko nim? Kto odważy się powiedzieć, że jest wystarczająco dużej wiary, a nakazy i tak go unieszczęśliwiają?

 

Źródło: mój komentarz sprzed 10 lat na blogu Artura Sporniaka

 

Autor: Przykuta (CC BY-SA 3.0)

09:19, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Religia
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 marca 2018

Fałszywa figurka zarodka w 8. tygodniu ciąży i prawdziwe zdjęcie zarodka w 8. tygodniu ciąży
Źródła: 1. http://www.ourdominique.50megs.com/photo3.html ,
2. https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:Human_stage17_face_01.jpg

 


[ Jeśli nie widzisz obrazków, KLIKNIJ TU, aby wyjść z wersji mobilnej! ]
Zauważyłam, że większość źródeł w internecie manipuluje wizerunkami zarodków - przedstawia je bardziej uczłowieczone, niż są w rzeczywistości. (Przykłady obrazków - niżej; najbardziej paskudne oszustwo - na samym końcu notki.)

To dotyczy nie tylko stron anti-choice, ale także zupełnie normalnych, pozornie neutralnych poradników internetowych dla kobiet w ciąży.

Porównałam różne obrazki podawane na takich stronach ze zdjęciami na godnej zaufania stronie naukowej o embriologii. Typowe manipulacje są następujące:

Jeśli to rysunek lub grafika komputerowa:

  • Dla zarodka w wieku X tygodni podaje się rysunek zarodka starszego o tydzień lub dwa. Być może jest to pomyłka wynikająca z tego, że w języku medycznym wiek ciąży to wiek zarodka + 2 tygodnie (tj. czas od ostatniej miesiączki).
  • Rysuje się kształt ciała zarodka bardziej uczłowieczony - wyraźniejsza głowa, wyraźniejsze kończyny
  • Jeśli na rysunku ogólny kształt zarodka jest dość dobrze oddany, to jednak kształt jego twarzy jest zdecydowanie uczłowieczony w stosunku do tego, jak ta twarz wygląda naprawdę. Np. na pewnym etapie zarodek nie ma jeszcze wykształconego nosa i ust, tylko taką jedną pomarszczoną fałdę, ale na rysunkach jest już z nosem i usteczkami jak niemowlę. Sprawę utrudnia pokazywanie zarodków zwykle z boku. One z profilu wyglądają nieco bardziej ludzko, natomiast twarz mają pochyloną, tak że jej nie widać. Na zalinkowanej poniżej stronie widać jednak, że do pewnego etapu zarodki o dość ludzkim tułowiu mają wciąż jeszcze nie-ludzkie twarze.

Jeśli pokazywane jest zdjęcie:

Nawiasem mówiąc, zwróciłam uwagę, że mało jest w internecie zdjęć płodów, a więc już nie zarodków - czyli powyżej 10. tygodnia ciąży. Odpowiedź prawdopodobnie jest następująca: Jest dużo zdjęć takich zarodków, które ulegają poronieniu (naturalnie dzieje się to zwykle w pierwszym trymestrze ciąży), oraz zarodków poronionych na skutek aborcji (stosują się przepisy prawne, do którego tygodnia można aborcji dokonać, zresztą im szybciej się to zrobi, tym lepiej).

Osobną kategorię stanowią figurki zarodków, produkowane na potrzeby propagandy anti-choice.

  • Znalazłam w sieci kilka zdjęć figurek tak artystycznie wykonanych, że w pierwszej chwili wyglądały jak rzeczywiste preparaty medyczne. Jednak po bliższym przyjrzeniu można zauważyć, że rzeźby rzekomo kilkutygodniowych zarodków mają twarze niemowląt.
  • Typowe plastikowe figurki zarodków, które katechetki noszą po szkołach (ja już w latach 90. miałam z taką do czynienia) nie są tak ładnie wykonane, ale też maja wyrzeźbione twarzyczki niemowląt.

 

 


 

 

Strona embryology.med.unsw.edu.au jest troszkę trudna do nawigowania, ale bardzo gęsta merytorycznie i dlatego ją polecam. 

Tu jest na przykład strona dotycząca zarodka w 9. tygodniu ciąży, czyli w 7. tygodniu życia zarodkowego.

Twarz zarodka wygląda bardziej jak pyszczek:
9. tydzień ciąży = 7. tydzień życia zarodkowego

Źródło: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:Stage19_bf3.jpg

Dokładnie dla tego etapu rozwoju zarodkowego (9. tydzień ciąży, 7. tydzień życia zarodka) jest mnóstwo obrazków w sieci, fałszywie uczłowieczających wygląd zarodka. Na przykład na stronie poradnikowej dla kobiet w ciąży:

Nieprawdziwy obraz zarodka w 9. tygodniu ciąży

Źródło: https://www.thebump.com/topics/pregnancy

A tu jest tablica medyczna z rysunkiem z roku 1922, gdzie twarz zarodka w 9. tygodniu ciąży czyli 7. tygodniu życia zarodka wygląda zupełnie inaczej: 

Twarz zarodka, 9. tydzień ciąży, 7. tydzień życia zarodka, rysunek medyczny z 1922 roku

Źródło: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:Streeter1922-fig12.jpg

A tu już ordynarne przegięcie - fałszywe figurki zarodków w śpioszkach i czapeczkach (kliknijcie, żeby zobaczyć więcej i porównajcie ze stroną embryology.med.unsw.edu.au). Propagandyści chcą, żebyśmy zarodek w 9. tygodniu ciąży wyobrażali sobie tak:

Fałszywa figurka płodu w 9. tygodniu ciąży

 Źródło: http://www.ourdominique.50megs.com/photo3.html
 

Tu z kolei przykład figurki płodu rzekomo w 12. tygodniu ciąży. Wygląda jak niemowlę. 

Fałszywa figurka płodu w 12. tygodniu ciąży

Źródło: https://politicalpistachio.blogspot.com/2012/05/abortion-americas-genocide-baby-at-12.html

A tutaj rzeczywisty płód z 12. tygodnia ciąży (zdjęcie ze strony anti-choice, ale uczciwe!): 

Prawdziwy płód, 12. tydzień ciąży

Źródło: http://www.priestsforlife.org/resources/development/baby-phillip.htm

Nie wiem, czy ktoś czegoś nie poknocił z przeliczaniem wieku ciąży na wiek płodu, więc na wszelki wypadek starszy płód, 14. tydzień ciąży:
Prawdziwy płód, 14. tydzień ciąży

Źródło: http://www.lifenews.com/2016/04/07/amazing-photos-of-baby-miscarried-at-14-weeks-reveals-the-humanity-of-unborn-children/

  

 

Na koniec pokażę wam najbardziej ordynarne oszustwo. Strona z fałszywymi figurkami zarodków pokazuje ten zestaw:

Fałszywe figurki zarodków

Źródło: http://www.ourdominique.50megs.com/photo3.html

Podpis głosi, że figurka pierwsza z prawej to zarodek w 8. tygodniu ciąży, czyli w 6. tygodniu życia zarodkowego. Jeszcze raz, żeby było jasne - chodzi o tę figurkę, wyglądającą jak gotowy niemowlak:

 Fałszywa figurka płodu w 8. tygodniu ciąży

Źródło: http://www.ourdominique.50megs.com/photo3.html

A teraz jak wygląda ten zarodek naprawdę: Ma skrzela, ogon i płetwy. Usta są jeszcze nie całkiem odróżnialne od nosa, stanowią jedną fałdę. Zawiązki oczu ma po bokach głowy, jak ryba.

Ze strony embryology.med.unsw.edu.au/ - zarodek w 8. tygodniu ciąży, czyli w 6. tygodniu życia zarodkowego:

Twarz zarodka, 8. tydzień ciąży, 6. tydzień życia zarodka

Twarz zarodka w 8. tygodniu ciąży, czyli w 6. tygodniu życia zarodkowego. Źródło: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:Human_stage17_face_01.jpg

 

 

Twarz zarodka, 8. tydzień ciąży, 6. tydzień życia zarodka

 Twarz zarodka w zbliżeniu, w 8. tygodniu ciąży, czyli w 6. tygodniu życia zarodkowego. Źródło: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:ME16_001.jpg

 

 

Zarodek, 8. tydzień ciąży, 6. tydzień życia zarodka

Cały zarodek, widok z przodu, w 8. tygodniu ciąży, czyli w 6. tygodniu życia zarodkowego. Źródło: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:Stage17_bf3.jpg

 

 

Zarodek, 8. tydzień ciąży, 6. tydzień życia zarodka

Cały zarodek, widok z boku, w 8. tygodniu ciąży, czyli w 6. tygodniu życia zarodkowego. Źródło: https://embryology.med.unsw.edu.au/embryology/index.php/File:Stage17_bf1.jpg

 

12:06, anuszka_ha3.agh.edu.pl
Link Komentarze (8) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 96