czwartek, 25 października 2018

Piotr Maciążek pisze:

W równoległej rzeczywistości:

Dziennik Gazeta Prawna: Surowca tyle, że się nie mieści w głowie (artykuł o rekordowym imporcie rosyjskiego węgla).

Gazeta Polska Codziennie: Węgiel – polskie dobro narodowe. [nie wiem, czy nie pomyłka co do gazety, ale artykuł prawdziwy]

 

Znalazłam linki do artykułów, o które chodzi:

W Polsce zalega węgiel. Import z Rosji jest dwa razy wyższy niż rok temu  (Gazeta Prawna)

Węgiel – polskie dobro narodowe  (Niezależna, a nie, jak podano wyżej, GPC)

Jeszcze taka ciekawostka: To może być węgiel kradziony Ukraińcom z okupowanego przez Rosję Donbasu?

12:20, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Gospodarka
Link Komentarze (1) »
czwartek, 06 września 2018

Pojawiają się ostatnio doniesienia medialne, że Rosja wspiera ruch antyszczepionkowy w USA. A w Polsce?

Jest sobie polskojęzyczny portal gloria.tv. Udaje portal katolicki.

Jest to portal rosyjski. Niedawno zmienił na swojej stronie adres na amerykański, dla niepoznaki. Ale w internecie są zarchiwizowane stare wersje strony z adresem:

Gloria.tv
Office 1461
Udaltsova 52
119607 Moscow
Russia

Pisała też o tym portalu strona Rosyjska V Kolumna w Polsce.

 

 

 

I otóż gloria.tv publikuje treści antyszczepionkowe. Zwrócił na to uwagę lekarz Dawid Ciemięga, znany popularyzator, aktywnie zwalczający antyszczepionkowców:

 

 

 

Tutaj zrzut ekranu z tego antyszczepionkowego artykułu na gloria.tv:

 

 

 

Portal gloria.tv publikuje także "wiadomości" odsądzające od czci i wiary papieża Franciszka, oraz jakieś brednie na temat "oznakowania przez mniejszość żydowską swoich członków w numerach ewidencyjnych PESEL". 

 

 


P.S. Jeśli chcielibyście wiedzieć, co to za adres, ta ulica Udalcowa 52 w Moskwie: Jest tam zwykły dom mieszkalny. Zarejestrowanych jest w nim kilka firm [1, 2]. Żadna nie nazywa się "gloria.tv". Pewnie można się przyjrzeć im bliżej, może znalazłyby się jakieś poszlaki, która z nich jest/była właścicielem portalu. Adres biura w tym budynku: "office 1461" jest raczej niemożliwy, bo numery mieszkań są tam od 1 (1. piętro) do 98 (15. piętro).

09:20, anuszka_ha3.agh.edu.pl
Link Komentarze (9) »
poniedziałek, 07 maja 2018

Godząc się na zajście w ciążę, kobieta godzi też się na pewne ograniczenie swej wolności, stosownie do – od wieków przecież niezmiennych – obowiązków wynikających z ciąży, porodu i wychowania dziecka.

Ekspert Biura Analiz Sejmowych o projekcie zaostrzenia ustawy o aborcji

Napisał to oczywiście ekspert-mężczyzna. Kiedyś też wydawało mi się, że takie wytłumaczenie brzmi logicznie. Ale potem zastanowiłam się i doszłam do innego wniosku:

Ja się nie prosiłam na świat jako kobieta. Jest niesprawiedliwe, żeby połowa ludzkości była z racji urodzenia z macicą obciążona większą odpowiedzialnością za życie ludzkie, niż druga połowa. Mężczyźni nie mają żadnych takich "obowiązków". Natomiast kobiety zgodnie z tą optyką zawsze muszą mieć na uwadze, że mogą zajść w ciążę i że wtedy na ich barkach spocznie odpowiedzialność za życie zarodka/płodu/dziecka. Mogą tylko albo podjąć "obowiązek" ciąży, porodu i wychowania, albo zostać "morderczynią". Czyli po prostu od tego "obowiązku" nie mają ucieczki. Jest to sytuacja nierówności - jest kasta wyższa, obdarzona większą wolnością - mężczyźni; i kasta niższa, obdarzona mniejszą wolnością i większą odpowiedzialnością - kobiety. Biologia może sobie być niesprawiedliwa, ale my możemy tę niesprawiedliwość niwelować. Moim zdaniem nawet powinniśmy.


Nawiasam mówiąc, żyjąc w takiej logice - albo podjąć "obowiązek" ciąży, porodu i wychowania, albo zostać "morderczynią" - nic dziwnego, że kobiety w Polsce starają się jak najmniej zachodzić w ciążę. Każdy przy zdrowych zmysłach starałby się minimalizować szanse na obarczenie tak gigantyczną odpowiedzialnością. 


Internautka pisze:

Całe rozumowanie oparte jest na łatwym do zakwestionowania (jakby bezdyskusyjnym?) założeniu "zgody na zajście w ciążę". Odbycie stosunku nie jest równoważne takiej zgodzie.

Tu jest właśnie cały problem. Konserwatyści uważają, że odbycie stosunku jest równoważne zgodzie na zajście w ciążę. O tym jest cała katolicka etyka seksualna. O tym jest całe "wychowanie do życia w rodzinie" w szkołach. Nawet sytuacja gwałtu nie jest właściwie stąd wyłączona, bo zgodnie z konserwatywnymi normami kobiety powinny zdawać sobie sprawę, w razie gwałtu mogą zajść w ciążę, więc powinny unikać sytuacji, gdzie jest ryzyko gwałtu. Na tym właśnie polega to wrodzone obciążenie odpowiedzialnością z racji posiadania macicy. Masz macicę - musisz na co dzień żyć tak, żeby w każdej chwili móc podjąć odpowiedzialność za życie zarodka/płodu/dziecka.

08:40, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Społeczeństwo
Link Komentarze (14) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 96