sobota, 21 lutego 2009

Dwa syropy z babki lancetowatej. Obydwa sprzedawane w aptece. Jeden nie jest zarejestrowany jako lek i zawiera 4 razy mniej substancji leczniczej, niż oryginał. A żeby uzyskać taki sam efekt leczniczy, trzeba zapłacić 4.5 raza więcej! Lecz to należy sobie dopiero przeliczyć, bo informacja jest chytrze ukryta. Aptekarze nie informują o różnicy.

Pseudo-lek jest gorszej jakości. Oprócz tego, że działa 4 razy słabiej, to zawiera chemikalia konserwujące i zagęszczające. Ilość składników podana jest na etykiecie nierzetelnie i niezrozumiale. Aptekarze zaś - nie informują  kupujących o różnicy.

Jest to ordynarne wprowadzanie pacjentów w błąd.

 

Syrop prawdziwy:

Producent: Hasco Lek Wrocław.

Produkt sprzedawany jako lek (pozwolenie R/2954).  

Zawiera 10% ekstraktu z babki. Reszta to: woda 24.5%, sacharoza 60%, środek poprawiający smak (corrigens) 5.5%. Informacja na etykiecie: "Srodek stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych, takich jak: grypa, angina, zapalenie gardła i oskrzeli".

Informacja o ilości poszczególnych składników jasna i zrozumiała.

Butelka 125 g kosztuje 4.50 zł.

 

Syrop pseudo-lek:

Producent: Aflofarm

Produkt sprzedawany jako "suplement diety". 

Zawiera ok. 2.6% ekstraktu z babki. Reszta to: woda, sacharoza, miód wielokwiatowy, koncentrat z czarnej porzeczki, sok z malin, witamina C, benzoesan sodu - substancja konserwująca, kwas cytrynowy, aromat malinowy, guma ksantanowa- zagęstnik. Nie podano ilości tych składników.

Informację o ilości ekstraktu z babki można wywnioskować z etykiety dopiero po kilku obliczeniach.

Producent chytrze podaje ilości składników tak, aby było trudniej zrozumieć:

"w 5 łyżeczkach (25 ml) znajduje się 625 mg ekstraktu babki lancetowatej".

Policzmy: W 100 ml jest 2600 mg ekstraktu babki. W 1 litrze jest 26 g. Przyjmuję, że 1 litr syropu waży 1 kg. (Przybliżenie i tak na korzyść producenta, bo syrop jest gęstszy, raczej waży więcej.) Zatem na 1000 g syropu przypada 26 g ekstraktu. Czyli 2.6%.

Na etykiecie nie ma informacji o wskazaniach do użycia syropu, jedynie głupi tekst: "Uzupełnia dietę w związki wykazujące efekt fizjologiczny pochodzące z babki lancetowatej".

Butelka 100 ml kosztuje 4.10 zł. 100 ml jest to około 100 g syropu. Za 125 g, jak w prawdziwym syropie, zapłacilibyśmy 1/4 więcej, a więc 5.12 zł. Ale substancji leczniczej jest w pseudo-leku 4 razy mniej. Za działanie lecznicze tak silne, jak w oryginalnym syropie, zapłacilibyśmy 20.48 zł. Efektywnie pseudo-lek jest 4.5 raza droższy!

Sprzedawany bez słowa objaśnienia przez aptekę "Przyjazna", ul. Bronowicka 39, Kraków

12:53, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Gospodarka
Link Komentarze (8) »
niedziela, 08 lutego 2009

Najbardziej sfeminizowana gazeta w Polsce? Prawicowa Rzeczpospolita.

Najbardziej zmaskulinizowana gazeta w Polsce? Lewicowa Gazeta Wyborcza.

Takie zaskakujące rezultaty przynosi raport z monitoringu prasy opiniotwórczej w ramach projektu Gendermeria - Równościowy Monitoring.

Gendermeria

"Rzeczpospolita to jedyna gazeta, w której publikacje kobiet stanowią niemalże taki sam odsetek jak publikacje mężczyzn." - podaje raport. 45.3% artykułów w Rzeczpospolitej jest autorstwa dziennikarek, podczas gdy w Gazecie Wyborczej - 33.6%.

Jeśli chodzi o proporcje w kadrze kierowniczej działów gazet, to zdecydowanie najsłabiej wypada Gazeta Wyborcza. Mężczyźni stanowią tu aż 90% kierowników działów. Jedyna kobieta na stanowisku kierowniczym jest w dziale... „Wysokie Obcasy”. To jest właśnie ta Gazeta Wyborcza, słynna z głośnych deklaracji na temat praw kobiet...

Fatalnie wypadają w badaniu tygodniki. Z danych przytoczonych w raporcie wynika, że w większości redakcji liczba zatrudnionych mężczyzn jest wyższa od liczby  zatrudnionych kobiet. "Największe dysproporcje występują w tygodniku Wprost." - podaje raport. W większości działów Wprostu zatrudnieni są tylko dziennikarze - mężczyźni.

Co ciekawe, całkowicie brak kobiet w działach publicystyki, komentarzy i felietonów. Właśnie w tych działach, które odpowiadają za kształtowanie opinii społeczeństwa!

Procentowy udział publikacji wg płci autora w dziennikach:

 Struktura zatrudnienia według płci wśród osób kierujących działami:

 

Procentowy udział publikacji wg płci autora w tygodnikach:
   Struktura zatrudnienia w tygodnikach:

 

 

 

19:07, anuszka_ha3.agh.edu.pl , Społeczeństwo
Link Komentarze (12) »