Blog > Komentarze do wpisu

Co czwarte dziecko w Polsce jest nieochrzczone?

W najnowszym Znaku debata o stanie Kościoła katolickiego w Polsce. Maria Poniewierska pisze, że liczba katolików w Polsce jest wciąż duża:

Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2010 r. ok. 34 mln Polaków (89% populacji) było ochrzczonych w Kościele rzymskokatolickim. Badanie CBOS z ostatniej jesieni wykazało jeszcze wyższy odsetek osób przyznających się do katolicyzmu (95%).

Według autorki, co prawda spada poziom wiary i praktyk religijnych, ale przynajmniej liczebność Kościoła katolickiego w Polsce jest zadowalająca. Oczywiście publicystka złapała się z nadzieją tej lepszej liczby: aż 95%!

A tymczasem na mnie to zestawienie zrobiło wręcz przeciwne wrażenie. Bo zobaczmy: CBOS ankietował osoby w wieku powyżej 18 lat. Wśród tych dorosłych, 95% uważa się za katolików. Można założyć, że tylko osoby ochrzczone deklarują się jako katolicy. A zatem wśród dorosłych, ochrzczonych jest co najmniej 95%. Ale tylko 89% wszystkich Polaków jest ochrzczonych! Publicystki w ogóle nie zastanowiło, skąd ta dysproporcja?

A przecież ona oznacza, że wyjątkowo duży procent dzieci musi być nieochrzczonych!

Jak duży? Policzyłam to, biorąc z Rocznika Statystycznego informację, że osoby w wieku 3-17 lat stanowiły 18% Polaków, a w wieku 0-2 lat - 3% Polaków. Założyłam, że chrzty dorosłych to zaniedbywalny procent. Założyłam też, że należy odliczyć dzieci, które jeszcze są za małe, aby być ochrzczone, zatem przyjęłam ostrożnie, że dzieci w wieku 0-2 lat nie są ochrzczone w ogóle. Jest to założenie nie do końca prawdziwe, ale wypada i tak na korzyść Kościoła.

Z wyliczenia* wynika, że jeśli ochrzczeni stanowią 95% wśród dorosłych, to ochrzczeni muszą stanowić tylko 66% wśród dzieci, aby dać ogólną liczbę 89% ochrzczonych Polaków. A zatem 34% dzieci w wieku 0-17 lat nie jest ochrzczonych. Jeśli odliczyć od tego - w sposób maksymalnie ostrożny - dzieci, które być może są za małe na chrzest, ale zostaną ochrzczone w przyszłości, to dostajemy, że 22% polskich dzieci w wieku 2-17 lat nie jest ochrzczonych.

A zatem, według tych obliczeń, obecnie liczba dzieci, których rodzice nie chcieli ochrzcić, wynosiłaby pomiędzy 22% a 34% spośród wszystkich dzieci.**

Jeśli to prawda, to za kilkanaście lat ci młodzi ludzie wejdą do grupy dorosłych ankietowanych, a umrą najstarsi z dotychczasowej grupy dorosłych. I wówczas wyniki badań CBOS mocno się zmienią.

--
P.S. W komentarzach internauta Zabsko przedstawił inne wyliczenie na podstawie innych danych tegoż samego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Otóż podano tam, ile dzieci było ochrzczonych w 2010 roku. Zabsko porównał to z danymi GUS o liczbie urodzin. Wówczas wynik jest całkiem inny - według takiego wyliczenia 94% dzieci zostało ochrzczonych.

Dziwne. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zbiera dane najprawdopodobniej z dokumentacji kościelnej. Więc nie wiem, dlaczego dane z tego samego Instytutu są aż tak rozbieżne? Jeśli 94% urodzonych w Polsce dzieci zostało ochrzczonych w 2010 roku, to jak to się dzieje, że 89% populacji Polski jest ochrzczonych? Wcześniej chrzczono mniej dzieci? 6% dorosłych w sondażu CBOS twierdzi, że są katolikami, choć nie byli ochrzczeni? CBOS zrobił aż 6-procentowy błąd? Zagadka.


--

*) Jeśli wliczyć dzieci w wieku 0-2 lat, to mamy: x*0.21+0.95*0.79=0.89 , zatem x=0.66, a 1-x=0.34. 
Jeśli odliczyć dzieci w wieku 0-2 lat, to mamy: 0*0.03+ x*0.18+0.95*0.79=0.89 , zatem x=0.78 , a 1-x=0.22 .

**) A tak naprawdę górna granica może być jeszcze większa niż 34%, gdyż przyjęłam, że ochrzczonych wśród dorosłych jest 95%, a przecież może być ich więcej. Gdyby teoretycznie przyjąć, że ochrzczony jest każdy dorosły (choć tylko 95% przyznaje się do katolicyzmu), to górna granica wzrosłaby do 47%.


sobota, 06 października 2012, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Prekaryzacja informatyki: Co z kobietami? Co z fizykami?

    Jakub Chabik, informatyk i doktor zarządzania, człowiek z przemysłu informatycznego, pisze w Krytyce Politycznej o nadchodzącym upadku zawodu informatyka . Naty

  • Przyrodzona odpowiedzialność

    Godząc się na zajście w ciążę, kobieta godzi też się na pewne ograniczenie swej wolności, stosownie do – od wieków przecież niezmiennych – obowiązkó

  • Czy #jateż to rozwadnianie problemu?

    Wielu mężczyzn i niektóre kobiety piszą, że akcja #metoo / #jateż rozwadnia problem molestowania. Ich zdaniem w mediach społecznościowych pojawiła się rzekomo l

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/10/06 12:28:07
Przyznaje, że troszkę się pogubiłem w Twoich założeniach. Piszesz np, że "Założyłam też, że należy odliczyć dzieci, które jeszcze są za małe, aby być ochrzczone, zatem przyjęłam ostrożnie, że dzieci w wieku 0-2 lat nie są ochrzczone w ogóle. ". Problem w tym, że wydaje mi się, że praktyką u nas jest raczej chrzest do 3-4 miesiąca życia. Pamiętam, że ja chrzciliśmy półroczną Olę to trochę dziwnie na nas patrzyli... Nie rozumiem też dlaczego porównujesz sondaż, w którym pytają o "przyznawanie się do katolicyzmu" z danymi statystycznymi ISKK. Ale sprawa mnie zaciekawiła, więc zrobiłem tak: tu są dane o liczbie ochrzczonych w 2010 roku a z GUSu dane o liczbie urodzin w 2009 i 2010 roku. Ochrzczonych w 2010 roku było 392 tyś. Wziąłem połowę urodzin z 2009 roku (0.5*418) i połowę z 2010 (0.5*413) i stąd mamy ok 416 tys żywych urodzeń. Obawiam się, że wg takiego wyliczenia ponad 94% niemowlaków jest w PL chrzczona...
-
2012/10/06 15:16:52
Oj, obawiam sie, ze dodajesz jabłka do gruszek i prbujesz wyciągać średnią. ;-). Sadzę, że te dwie dane są ze sobą nieporównywalne, choćby ze względu na metodologię. Choć pewnie z tezą, ze odsetek chrzczonych dzieci spada można sie w ciemno zgodzić. Sądzę, ze raczej powoli, na miejscu Kościoła martwilbym sie jednak bardziej motywacjami chrzcących, ale to inna dyskusja.
-
pfg
2012/10/06 16:21:31
Vermiculus ma rację - nie wiadomo, jak te dwie podawane liczby zostały wyliczone, do czego się odnoszą, i czy wobec tego jest sens je porównywać. Nb, dzieci chrzci się GŁÓWNIE w przedziale wiekowym 0-2, Kościół zaleca 3 miesiące, zazwyczaj jest to nieco później, ale na ogół przed ukończeniem pierwszego roku.
-
2012/10/06 22:50:16
No więc właśnie to dziwne.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał, że ochrzczonych jest 89% populacji.

Z drugiej strony, zabsko pisze, że z innych danych tego Instytutu wynika, że 94% niemowlaków została ochrzczona w 2010 roku.

Nie rozumiem tego, skąd taka rozbieżność? Czy to możliwe, żeby z tą liczbą 89% pomylili się aż o 5-6 punktów procentowych?

P.S. Nie wiem po co czepiacie się tego, w jakim wieku chrzczone są dzieci. Jeśli chrzczone są w wieku 0 lat, to przecież z mojego wyliczenia wynikałoby, że tym gorzej.
-
Gość: pablobodek, *.dynamic.chello.pl
2012/10/07 23:04:35
Chrzczenie, czyli wcielanie do sekty Krk nieświadomego i bezwolnego niemowlaka jest zbrodnią na jego sumieniu. Zbrodnią nieodwracalną i praktyką sprzeczną z tzw. Pismem Św.
-
2012/10/08 10:07:43
@Zabsko, dzięki za twoje wyliczenie. Dopisałam je do notki. W obliczu tej rozbieżności, wprowadziłam w tekście w paru miejscach tryb warunkowy.
-
Gość: zaz, *.xdsl.centertel.pl
2012/10/11 10:59:39
Taka duża i w CBOS wierzy ? Rzuć okiem w rys 2 w podanym raporcie. Wynika z niego, że na cotygodniowej Mszy Św obecność zadeklarowało średnio ponad 60% Polaków. A ISKK policzył i wyszło 40%. Od dawna wiadomo, że ankieterzy większość ankiet wypełniają własnoręcznie wg swojego widzimisia.