Blog > Komentarze do wpisu

Dlaczego biskupi popierają Radio Maryja - rozwiązanie zagadki

Dlaczego polscy biskupi od wielu lat w ciemno i w zaparte popierają Radio Maryja?

Wyznawcy ośmiu przykazań - w tym artykule kolejny ksiądz dzielnie poddaje krytyce polski Kościół. Jest źle, jest źle, ale właściwie co konkretnie jest źle? Radio Maryja. Czytając zdałam sobie sprawę z dziwnej powtarzalności tej formy w kościelnej publicystyce.

Nagle nasunęło mi się wspomnienie dyskusji na zupełnie inny temat. Omawiano głośną w środowisku akademickim publiczną wymianę opinii o złej kondycji tegoż środowiska i o tym, że to u humanistów jest źle, a u ścisłowców zupełnie przyzwoicie. Internauta dala.tata zadał wtedy pytanie:

Czy troche nie jest tak (tak z reka na sercu), ze wam, fizykom, to troche (tylko troche) odpwoiada. bo macie najlepszy z dwoch swiatow. Z jednej strony jestescie lepsi od tych spolecznych (a te lepszosc czuje sie na kazdym kroku - to jest ten fizyk zadzierajacy nosa), a zdrugiej strony to wy ustalacie warunki tego konkurencyjnego swiata. (...) Dzieki kontrastowi z niescislymi, staliscie sie 'sedzia we wlasnej sprawie', chcac nie chcac. Skoro nie ma nikogo lepszego, to wy ustalacie, co to znaczy byc najlepszym.

I zrozumiałam: Radio Maryja jest naprawdę wszystkim potrzebne!

Biskupi utrzymują je przy życiu, a nawet zespołowo pielęgnują z duszpasterską troską - nie bez powodu: Radio Maryja to idealny odgromnik.

Gdy szeregowy ksiądz chce skrytykować złe działanie polskiego Kościoła, to nie krytykuje biskupów, lecz Radio Maryja. Przecież gdyby skrytykował osoby realnie odpowiedzialne za stan Kościoła, czyli biskupów, to by zdrowo od nich oberwał. A tak - jest Radio, jest komfort wolnomyślicielstwa.

Gdy lewak, liberał lub antyklerykał chce skrytykować polski Kościół, to największa szansa jest, że kogo zacznie bić? Chłopca do bicia, celowo wysuniętego na pierwszą linię - Radio Maryja! Po rzetelnym zaś zmieszaniu Radia z błotem, odetchnie on z poczuciem dobrze wykonanego obowiązku.

Tymczasem Radio ma słuchalność zaledwie 2%. Ale o to właśnie chodzi! Gdy ktoś stwierdzi o Kościele, że jest źle, biskupi zawsze mogą powiedzieć: "To nie my, to Radio! A w ogóle, przecież prawie nikt go nie słucha. Znów lewactwo wykazuje się złą wolą i nie rozumie pięknej kościelnej różnorodności."

Kto więc ma złe zdanie o Kościele, ten się rytualnie wyżyje na Radiu. I wszyscy są szczęśliwi.

Oto rozwiązanie zagadki: Dzięki Radiu Maryja biskupi mogą czuć się najlepsi.

wtorek, 01 lutego 2011, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Trzy cechy fundamentalizmu

    Trzy cechy fundamentalizmu: Gdy fundamentalista chce być miłosierny, inność określa mianem choroby. Gdy fundamentalista nie chce być miłosierny, inność określa

  • Kościół jak zwykle niekonsekwentny

    Ponieważ polska hierarchia kościelna właśnie rzuca gromy na tabletki "dzień po", chciałabym zwrócić uwagę na ciekawą sprawę - Kościół katolicki na Zachodzie, uw

  • Nowy portal "Nauka i religia"

    Dziś otwarto nowy portal: naukaireligia.pl . Firmowany jest przez krakowskie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, organizację pod patro

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Krzysztof, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/02 00:33:49
A ja myślę, że RM ma jeszcze jedną rolę.
Mianowicie stanowi podstawę dla porównań społecznych, które pozwalają wszystkim księżom czuć się prawdziwymi łagodnymi i wybaczającymi chrześcijanami.
No, bo przyznaj sama, w porównaniu z radyjkiem, każdy jest postępowy, miły i łagodny.
Gdyby nie było radyjka, wtedy widać by było całą konserwatywno-dogmatyczną nędzę KK. A tak, dzięki skontrastowaniu wszystko jest cacy.
-
Gość: jamto, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/02/02 11:41:27
Zapromowałem tą notkę na www.liiil .Przepraszam za to ,że w nazwie bloga zjadłem
literkę "j",zostało -edyniesłuszne.Poprawię się.
-
2011/02/02 13:14:34
Czyli wystawianie młodszych głupszych braci na odstrzał?
-
Gość: BZ, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/02/02 14:05:26
Słuchalność 2% - ten prosty fakt mi wystarcza. Pewnie tym marnym procentom takie radio jest potrzebne. Niech sobie słuchają. Ja nie słucham - nie interesuje mnie to. Przecież każdy odbiornik ma jakieś pokrętło i można sobie wybrać.
Do kościoła nie chodzę od dwudziestu lat - po zapoznaniu bliżej kliku funkcjonariuszy. Ci co chodzą - widocznie tego potrzebują. Ich sprawa i problem. Ale jako, że nie chodzę - to też nie krytykuję.
Jestem poza tym wszystkim i mam święty spokój. Przecież szkoda czasu na ciągłe i lekko histeryczne utyskiwanie.
-
Gość: jamto, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/02/03 09:38:01
Mimo pomyłki w nazwie bloga notka "Dlaczego biskupi popierają..."o godz 9. 35 jest
na pierwszej stronie.Ludzie ja promują...
-
Gość: astat, 78.142.51.*
2011/02/05 19:58:10
A co, lepiej by było gdyby wszyscy Polacy czytali gazetę Michnika? Komu przeszkadza fakt, że Polacy nie utożsamiający się z dziedzictwem Okrągłego Stołu mają swoje medium?
-
Gość: aron2004, 91.200.94.*
2011/02/05 21:17:16
Kościół jest jak GM - dla każdego coś dobrego. Dla wykształciuchów jest abp Życiński i Tygodnik Powszechny, a dla wewnętrznego ognia co 100 lat go nie wyziębi RM.
-
Gość: pollo, 193.238.180.*
2011/02/05 21:19:38
Radio Maryja przekonało mnie że z takim "Kościołem" i takimi "pasterzami" to ja nie chcę miec nic do czynienia.
-
Gość: MrX, 78.33.49.*
2011/02/07 11:47:14
Spokojnie, spokojnie, nadejdzie dzien kiedy szkatula zacznie swiecic pustkami i wtedy albo cos zmienia albo zgina
-
2011/02/07 13:27:36
Problem jest taki, że państwo też do nich dokłada: pensje księży uczących religii, wydziały teologii i uczelnie katolickie finansowane z budżetu państwa.
-
2011/02/07 15:27:45
No ale czy te baby maja w ogole jakas edukacje?

www.youtube.com/watch?v=YZpRscilXRE
-
2011/02/08 21:41:34
O 2% za wysoka ta sluchalność ;)
-
Gość: pit, *.nette.pl
2011/02/09 13:37:40
O ile mi wiadomo to nie jest prawdą że "biskupi popierają Radio Maryja", prawdą jest zaś, że biskupi są podzieleni - część popiera a część nie - zatem artykuł do śmieci moim zdaniem bo teza jest fałszywa (jak zostanę przyciśnięty to poszukam dowodów na poparcie tego co mówię ;)
-
Gość: schody do nieba, *.116-22-96.mc.videotron.ca
2011/02/09 14:11:27
Jest chyba cos takiego jak prawo. Jezeli stacja dziala legalnie to wasze gusta nie powinny tu miec zadnego znaczenia. A Kosciol `popiera tradycyjnie wszystkich ktorzy potrzebuja opieki duszâsterskiej, jak to Kosciol nazywa. Mowie to z pozycji osoby ktora wyszla z kosciola ( i z Kosciola ) w wieku lat 13 w sensie banalnie doslownym.
-
Gość: marinero1001, 63.110.126.*
2011/02/19 11:29:48
@Anuszka
Pozwalam sobie podtrzymac swoja opinie, wyrazona pod Twoim wpisem w Tygodniku, ze teza o odgromnikowej funkcji RM, jakkolwiek zgrabna i spojna, bylaby w pelni sluszna, gdyby episkopat wyraznie sie od Radyja dystansowal. Jednak wiekszosc biskupow mniej lub bardziej otwarcie rozglosnie o. Rydzyka popiera i ataki na nia odbiera osobiscie. Zatem kazdy krytyk tego radia i jego szefa musi liczyc sie z gniewem stajacych za nim murem biskupow, nawet jesli madrzejsi z nich nie wyraza go publicznie.
Zauwaz, ze zaden polityk, ba - zaden prokurator, urzednik, czy pierwszoligowy dziennikarz, nie odwazy sie pojsc na wojne z o. Rydzykiem i jego tuba, chocby mialaby to byc wojna jak najbardziej sluszna. Trudno przypuszczac, by bali sie jedynie moherowych babc.
Zatem moze i jest RM jakims odgromnikiem, ale tylko dla niezorientowanych.
Zgadzam sie wszakze, ze tych jest wiekszosc, dzieki czemu Twoj postulat sie sprawdza :-).
Z cieplymi pozdrowieniami z Zatoki Gwinejskiej,
M.K.
-
Gość: WS, *.as13285.net
2011/09/22 00:44:43
Tak, Polska to normalny kraj, a nie produkt szwindlu okrągłostołowego.
Rządzi rząd, a nie stojące za nim grupy interesu poza wszelką społeczną kontrolą.
Wymiar sprawiedliwości spełnia wysokie standardy wydając sprawiedliwe wyroki i zapewniając ład i porządek na terenie kraju.
Radio Maryja jest zaś 2% skansenem frustratów.
LUDZIE OCKNIJCIE SIĘ !!!
Pojedźcie gdzieś na dłużej zagranicę, przypatrzcie się jak wygląda normalny kraj.