Blog > Komentarze do wpisu

Ta piosenka czekała na Kazika

English subtitles here

To najlepszy, jaki znam, polski teledysk. Na youtube powtarzają się komentarze: Oglądam go po raz kolejny, ciarki chodzą po plecach. Nie mam nic do dodania, mogę się tylko przyłączyć.

czwartek, 16 grudnia 2010, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Prekaryzacja informatyki: Co z kobietami? Co z fizykami?

    Jakub Chabik, informatyk i doktor zarządzania, człowiek z przemysłu informatycznego, pisze w Krytyce Politycznej o nadchodzącym upadku zawodu informatyka . Naty

  • Przyrodzona odpowiedzialność

    Godząc się na zajście w ciążę, kobieta godzi też się na pewne ograniczenie swej wolności, stosownie do – od wieków przecież niezmiennych – obowiązkó

  • Czy #jateż to rozwadnianie problemu?

    Wielu mężczyzn i niektóre kobiety piszą, że akcja #metoo / #jateż rozwadnia problem molestowania. Ich zdaniem w mediach społecznościowych pojawiła się rzekomo l

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/12/16 17:34:43
A będzie jeszcze jedna wersja Kazika:

Michał Lorenc, który skomponował muzykę do "Czarnego czwartku", nagrał ją już 11 października w krakowskim studiu, z udziałem prawie 60-osobowej orkiestry, głównie składającej się z instrumentów smyczkowych. Ta muzyka robi naprawdę wrażenie.(...)

Zaproponowaliśmy Kazikowi nagranie nowej wersji "Ballady o Janku Wiśniewskim", do aranżacji Michała Lorenca. I to wykonanie usłyszymy pod koniec filmu. Ale w trakcie prac nad piosenką dystrybutor wpadł na jeszcze inny pomysł, a mianowicie, że będą dwie wersje ballady śpiewanej przez Kazika. Ta druga, bardziej rockowa, już w jego aranżacji, zostanie wykorzystana w klipie promującym od grudnia do lutego nasz film. I to już jest wersja skierowana do młodego widza.
-
2010/12/16 18:01:23
Ale z ciebie feministka. Kazik to pajac. To jest najlepszy polski teledysk:

www.youtube.com/watch?v=u0zRxxBKZ1A
-
pfg
2010/12/17 10:20:21
Ze wszystkich wykonań Ballady, wykonanie Kazika jest artystycznie najlepsze. Nawet sam już umieściłem taki komentarz.
-
2010/12/17 10:45:09
Wykonanie Jandy byłoby równie dobre, gdyby nie ta koszmarna "czerwona kokarda" zamiast czarnej!

Janda później głupio się tłumaczyła, że to przejęzyczenie. Ale dziwne, bo tę frazę powtórzyła 2 razy w piosence, a w dodatku, gdy nagrywali ją do filmu, to na pewno mogli powtórzyć nagranie.

Zawsze chodziły jakieś plotki, że to cenzura nakazała zmianę słów piosenki, ale Janda w wywiadach utrzymuje, że się sama pomyliła. Zupełnie tego nie rozumiem, dziwne.
-
2010/12/17 10:50:36
Myślę, że to wykonanie Kazika MUSI być połączone z teledyskiem. Sama piosenka to nie wszystko. Mistrzostwo polega na tym, że genialnie połączono muzykę z obrazami. Genialnie. To się nazywa Sztuka - coś, czego nie można rozebrać na czynniki pierwsze bez zniszczenia całości. Muzyka bez obrazów, ani obrazy bez muzyki nie tworzyłyby tego niezwykłego wrażenia.
-
pfg
2010/12/17 11:32:14
W wersji Jandy ingerencje cenzury są oczywiste:
- nie ma zwrotki o krwawym Kociołku, kacie Trójmiasta
- jest "to władza strzela" zamiast "to partia strzela"
- nie ma "krwi się zachciało słupskim bandytom" (komuniści ściągnęli do Gdańska jednostki milicji - i wojska? - ze Słupska, bojąc się, że ci z Gdańska nie będą walczyć ze swoimi), zamiast tego jest "krew się polała grudniowym świtem"
- no i ta absurdalna "czerwona kokarda".

Ale główny problem jest taki, że to jest piosenka męska, nie kobieca. Janda zaśpiewała o wiele lepiej od samego autora, w innym tempie, bardziej drapieżnie, ale ta piosenka potrzebuje męskiego wykonania. I to nie jest jakiś seksizm, a raczej tylko taki, jak w samym tekście: Chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chylonii.
-
2010/12/17 14:52:53
Nie wiem, czy męska, ale to jest piosenka dla takiego rebela, jak Kazik. :-D

Ktoś w internecie skomentował, cytuję z pamięci: "Dotarło do mnie, że dopiero dzięki wykonaniu Kazika ta piosenka stanie się rozpoznawalna."
-
2010/12/17 18:23:32
Cenzura cenzurą, ale tekst Jandy jest wg mnie lepszy literacko. Właśnie dlatego ta "czerwona" dramatycznie nie pasuje. Bo reszta zmian w tekście jest idealnie wpasowana w rytmikę i mniej chropawa niż oryginalne frazy. Tylko ta "czerwona" kompletnie od czapy - zupełnie psuje rytm.

Natomiast chropawe frazy to jest coś idealnie dla Kazika. On nie mógł zaśpiewać innej wersji tekstu, niż ta najostrzejsza.

Myślę, że w filmie wersja piosenki, ze smyczkami, będzie bardziej monumentalna, coś w stronę Jandy bardziej. Boję się, że film może być kiepski mimo doskonałej obsady. Ale dla samego Kazika pójdę.
-
2010/12/20 18:44:42
Nie wiem co jest meskiego czy rebelianckiego w kolesiu ktory lize dupe starym pierdzielom przy korycie, kosztem dzieci. Ale kobieta zagadka jest i basta.
-
2011/02/20 01:17:16
Najlepszy polski teledysk? Taka opinia mogla sie wziac chyba tylko z tego, ze piosenka mowi o tragicznych dla Polski wydarzeniach, wiec nikt sie nie odwazy powiedziec, ze mu sie nie podoba, bo jak mu sie nie podoba - to pewnie komuch...
Zdaje sie, ze w innej notce cos piszesz o tym, jak to w Polsce z upodobaniem czci sie poleglych, a nie zwraca uwagi na zywych... ;
-
2011/02/22 10:17:44
Nie sposób przejść bez namysłu obok twojego komentarza.
Rzeczywiście kolejna przegrana bitwa.
Ale nie jest tak postrzegana - i ja jej tak nie postrzegam - ponieważ uważa się, że jej dość bezpośrednim następstwem było pojawienie się Solidarności i zwycięstwo.

Tego nie można powiedzieć o powstaniu warszawskim i paru innych powstaniach.

W dodatku, wydaje mi się, że inaczej niż powstanie warszawskie, nie była od początku do końca bezsensownym pomysłem.