Blog > Komentarze do wpisu

Zawsze ściśle się tego trzymałem i czułem ulgę

Wywiad z Georgem Ratzingerem z dziennika "Polska":

Uchodził Ojciec za lubianego, ale i surowego kierownika chóru. Jak wyrażała się ta surowość i gdzie były jej granice?
Cieszyłem się na każdą próbę. Ale często też wychodziłem z nich w złym nastroju, bo nie udawało mi się wykonać do końca tego, co chciałem. I na początku też wielokrotnie wymierzałem policzki, ale zawsze miałem wyrzuty sumienia. Byłem bardzo zadowolony, kiedy w roku 1980 ustawodawca zakazał kar fizycznych. Zawsze ściśle się tego trzymałem i czułem ulgę. Wcześniej wymierzenie policzka było sposobem reagowania na uchybienia lub świadomą odmowę wykonania zadania. Dobrze, że rezygnacja z policzkowania stała się powszechnym przekonaniem.

Ten człowiek sam siebie zaprezentował jako chodzący stereotyp Niemca pokolenia wojennego. W dodatku ojciec braci Ratzingerów był policjantem. To jest tak karykaturalnie stereotypowe, że aż wydaje się niemożliwe.

sobota, 13 marca 2010, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Zgniły liberalizm

    Jeszcze przed nadejściem Hitlera. Rok 1928. Republika Weimarska, uważana przez niemieckich konserwatystów 1 , 2 za zgniły demoliberalny system, który "oczyszcz

  • Fetyszysta kradnie damskie buty na lodowisku

    Gdy mieszkaliśmy w Augsburgu, ulubioną rozrywką Leszlonga było czytanie kroniki kryminalnej w lokalnej gazecie. Wczoraj wieczorem Augsburger Allgemeine ogłosiła

  • A teraz dla odmiany przyłożę Niemcom!

    Głębokim szacunkiem darzę niemiecki porządek i organizację. Czasem, naprawdę tylko czasem - biednemu, zgnębionemu tą doskonałością Polakowi dostarczą one paru ś

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
pfg
2010/03/14 16:43:23
To jest tak karykaturalnie stereotypowe, że aż wydaje się niemożliwe.

Zobacz Biała wstążka (Das Weisse Band), film Michaela Haneke. Jest wciąż wyświetlany w różnych mniejszych kinach w większych miastach. Niezależnie od tego, tłumaczenia starszego - choć mniej ważnego - z braci Ratzingerów są żałosne.
-
2010/03/14 23:17:37
Nie rozumiem co jest takiego dziwnego w przytoczonej wypowiedzi.
Czy chodzi może o te policzki? Dla mnie to bardzo typowa wypowiedż. Nic mnie nie szokuje.
-
Gość: MrX, *.solent.climaxgroup.com
2010/03/15 11:17:14
Najlepsze jest to, ze po wojnie Niemcy mieli znowu odchyl w druga strone - anarchizm, nie wylaczajac terroryzmu.
-
Gość: Huub900, *.cdp.entel.pl
2010/03/15 22:40:36
@Kutnowianka: No litości...
-
2010/03/17 12:00:55
@kutnowianka
Chodzi o taki rodzaj praworządności, podejście polegające na całkowitym podporządkowaniu się prawu bez myślenia samodzielnego.
-
2010/03/18 17:20:03
@Huub900, mala.cdp.entel.pl
@michal-f
No zaimponowaliście mi. Cwane bestie!!
Całkowite podporzadkowanie się prawu bez samodzielnego myslenia, prawisz. No, ale przecież prawo nie nakazywało bicia po twarzy, a tylko dozwalało. A więc jakiś pierwiastek wyboru jednak był.
-
2010/03/22 15:51:18
@kutnowianka
Ale mógł to nakazywać np. niepisany zwyczaj który był uważany za "obowiązujący". Spotkałem się kilka razy z takim podejściem u ludzi.