Blog > Komentarze do wpisu

Zgniły liberalizm

Jeszcze przed nadejściem Hitlera. Rok 1928. Republika Weimarska, uważana przez niemieckich konserwatystów1,2 za zgniły demoliberalny system, który "oczyszcza jak odkurzacz wszelkie resztki postawy moralnej i charakteru". Którego demokracja opiera się jakoby na kobiecych instynktach, "zabiera państwu miecz, obrabowuje je z liktorskich rózeg". Słowem, kraj chaosu, anarchii i bezprawia.

Janusz Korczak pisze3:

Zachowałem w pamięci następujący wypadek. W Berlinie chłopiec dziesięcioletni przynosi do antykwariusza książkę. Załącza kartkę - pozwolenie ojca na sprzedaż książki. Niewprawne pismo budzi wątpliwość właściciela księgarni - aresztuje dziecko.

Wzywają ojca do komisariatu. Ojciec w obronie syna próbuje przyznać się do kartki. Grożą mu wówczas, że jeśli kaligraf stwierdzi fałszerstwo, surowo odpowiadać będzie przed sądem ojciec. Zaskoczony, zmienia zeznanie: sam kartki nie pisał, ale dał dziecku polecenie, by samo ją napisało. I tak źle. Powiadają, że odpowie za nakłanianie powierzonego jego opiece nieletniego do fałszerstwa.

Ostatecznie ojcu wybaczają wspaniałomyślnie, chłopca zasądzają na kilka miesięcy zakładu poprawczego. Bodajby Polska jak najpóźniej osiągnęła ten typ praworządności, jeśli już w ogóle jest konieczny.

 

[1] Tomasz Gabiś, Konserwatywna rewolucja
[2] Tomasz Gabiś, Ernst Jünger - lata burzy i naporu
[3] Janusz Korczak, Uwagi o różnych typach dzieci, Szkoła specjalna, 1-2 1928/29, w: Janusz Korczak, Pisma wybrane, t. II, Warszawa 1984

sobota, 28 listopada 2009, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/11/28 20:33:32
Znajomo... czasy się zmieniają, gadżety się zmieniają, technologia... a ludzie pielęgnują w sobie stare schematy.
-
2009/12/01 21:26:10
Bo pewne są naleciałości. człowiek myśli schematycznie, więc czego wymagać jak nie schematyczności? Takie coś działo się 50 lat temu, teraz jak i 2000 lat temu. Bo ludzka natura to nie zgłębiać problemu.

Pozdrawiam.
-
2009/12/02 08:52:29
O czym właściwie mówicie? Bo nie zrozumiałam. Jakie schematy?