Blog > Komentarze do wpisu

Za "tarczę antyrakietową" dostaniemy... 303 dolary na żołnierza!

Amerykanie za postawienie u nas swoich baz oferują polskiej armii... 47 milionów dolarów ! Toż to całe 303 dolary na żołnierza! Gdyby każdy polski żołnierz zrobił sobie dziecko, to więcej dostałby na becikowe. A tymczasem roczny budżet IPN wynosi... prawie 2 razy więcej.

Historia stacjonowania obcych wojsk na terenie Polski zaczyna się od czasów saskich. Wojska saskie przebywały w naszym kraju wbrew woli obywateli. Mało kto pamięta, że następnie obywatele poprosili o rozwiązanie tego konfliktu... Rosję. Dzięki czemu od połowy XVIII wieku na terenie Polski zaczęły stacjonować wojska rosyjskie. Zaproszone przez samych Polaków.

Potem, wiadomo, rozbiory. Ale gdy znów Polska zaistniała na mapie - od 1945 do 1993 roku stacjonowały w Polsce wojska radzieckie. Minęło 15 lat, a różni obywatele znów chcą zaprosić na teren naszego kraju obce wojska.

W dyskusjach internetowych głównym argumentem zwolenników amerykańskich baz wojskowych w Polsce jest... że wojska radzieckie nie przyszły po dobremu, a Amerykanie przecież grzecznie pytają o zgodę. Głupszego argumentu znaleźć nie można: skoro ktoś nas prosi, to musimy się zgodzić!? Zresztą, wyżej napisałam, jak się już raz skończyło zapraszanie.

Najbardziej jednak szokuje mnie, że Polacy chcą się sprzedać tak tanio. Amerykanie za postawienie tych baz oferują polskiej armii... 47 milionów dolarów! Toż to całe 303 dolary na żołnierza! Gdyby każdy polski żołnierz zrobił sobie dziecko, to więcej dostałby na becikowe. A tymczasem roczny budżet IPN wynosi ... prawie 2 razy więcej.

Nie pojmuję, jak Polacy mogą być tak głupi. Czy nikt w tym kraju nie potrafi liczyć? No tak, skandal z maturą z matematyki mówi mi na ten temat to i owo...

piątek, 16 maja 2008, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Globalne ocieplenie: Rosyjskie czołgi na łachach wiślanych

    A czy wiecie, że globalne ocieplenie wpłynie na obronność Polski, bo obniży się stan rzek? Jest ta sprawa z linią Wisły. Nasze wojsko robiło symulacje razem z N

  • Mamy kwity

    Nasza redakcja dotarła do mało znanych faktów z życia człowieka, który uchodził za legendę i motor masowego ruchu społecznego. Św. Paweł nie był akceptowany prz

  • Bede grau w gre

    Sytuacja jest jak podczas protestów w sprawie ACTA : Władza nie rozumiała nawet napisów na transparentach. I rację ma autor listu młodych wyborców do PO : "Nie

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/05/18 13:27:37
Stacjonowali jeszcze u nas... Krzyżacy. Choć na nieco innych zasadach, ale również przez nas zaproszeni. Nie mogliśmy wszak poradzić sobie sami z bogatymi Prusami, więc wspólnie ich chrystianizowaliśmy.
-
2008/05/27 11:25:14
A najfajniejsze jest to że Krzyżaków de facto też mogliśmy pokonać gdyby Polacy poszli na Malbork zamiast zaraz po Grunwaldzie wracać domoj.
-
2008/05/28 01:26:47
Na tych militarnych prośbach o pomoc i zaproszeniach mało kto dobrze w historii wyszedł. Mnie się przypomina powstanie Machabeuszy - jak sobie Juda M. (chyba jeszcze on, nie chce mi się w tej chwili guglać, by ten szczegół sprawdzić) nie mógł poradzić z Seleukidami, to poprosił o pomoc... Rzymian. Ułatwiając im w ten sposób odgryzienie całej ręki, czyli podbicie całego Bliskiego Wschodu.
-
Gość: x, *.chello.pl
2008/05/30 19:11:44
A mnie sie przypomina jak chlopi klonicami smoka we wsi zatlukli.
-
Gość: Mnietek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/07/09 12:49:24
"Nie pojmuję, jak Polacy mogą być tak głupi. Czy nikt w tym kraju nie potrafi liczyć?"

Tu nie chodzi (tylko) o liczenie, ale rowniez o sledzenie watkow tego, co sie dookola nas dzieje i wyciaganie wnioskow - niektorych (w tym mnie) nie interesuje polityka i wojny - moj mozg automatycznie wyrzuca informacje zwiazane z tymi... dziedzinami zycia... ja chce tylko godziwie zarobic na przyslowiowy chlebek...
Generalizowanie, ze "Polacy moga byc tak glupi" nie jest zbyt uprzejme i nasuwa wniosek, iz autor tych slow nie nalezy do prawdziwych patriotow, a jedynie do wscieklych na wszystko krajan... Przemoc rodzi przemoc...
-
2008/09/21 17:36:42
Interesująco wygląda to teraz, kilka miesięcy po publikacji postu. Oczywiście, łatwo prorokować wstecz, nie mniej, jestem prawie pewien że kwestia kontr-inwestycji w polskie siły zbrojne już wtedy była dość czytelna. Nikt o zdrowym rozsądku nie sądził chyba, że w sprzedajemy się jedynie za czyste wynajem poligonu. Trzy, cztery baterie rakiety Patriot 3 to wydatek około 3 miliardów dolarów. Zostawiam tym co potrafią liczyć ile dzieciaków musiałby "zrobić" każdy polski żołnierz.
-
2008/09/21 20:24:01
Ale ta bateria ma być Polsce tylko od czasu do czasu... Co będzie, jak ktoś nas przypadeczkiem zaatakuje, gdy baterii nie będzie? ;-)