Blog > Komentarze do wpisu

Stereotypy: kobieta i mężczyzna na Bliskim Wschodzie

Pobyt w orientalnym tyglu, jakim jest Jerozolima, szybko odziera nasze myślenie z europejskich stereotypów.

Cóż, że Palestynki noszą muzułmańskie chusty? Za to stroje młodych arabskich dziewczyn są nieraz tak obcisłe, że Europejka nie zdecydowałaby się tak ubrać. Opinające dżinsy - z pośladkami wcale niekoniecznie zakrytymi spódniczką. Bluzki tak wąskie, że niejednej pannie można policzyć każdy wałek tłuszczu. Europejscy "obrońcy kobiet" uważający noszenie chust za represjonowanie żeńskiej seksualności - zwyczajnie nie wiedzą, o czym mówią.

Z drugiej strony - nikt jakoś nie walczy o wyzwolenie ortodoksyjnych Żydówek! One też - jako mężatki - muszą zakrywać włosy. Muszą ponadto wypełniać przepisy dotyczące "skromnego ubioru" i zachowania, które są nierównie bardziej szczegółowe i restrykcyjne, niż przykazanie Koranu, by "nie odkrywać swych ozdób". Ortodoksyjna Żydówka musi nosić rękawy poniżej łokcia, spódnicę, w największe upały nie pokazywać gołych kostek ani dekoltu. Podczas miesiączki i jeszcze tydzień po - nie może w ogóle dotykać męża. Nie może też nigdy dotykać obcych mężczyzn, czyli np. witać się podaniem ręki.

Na koniec obalmy nasze stereotypy o tym, co męskie, a co niemęskie. Asi Haskal - mężczyzna - mistrz tańca brzucha. Irakijczyk mieszkający w Izraelu i prowadzący tam znaną szkołę tańca orientalnego.

niedziela, 30 marca 2008, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Przenosiny bloga na jedyniesluszne.home.blog

    Platforma Blox zostanie wkrótce zamknięta. Dlatego nowym adresem tego bloga jest: https://jedyniesluszne.home.blog/

  • Plemienny atawizm

    "1 shot 2 kills" - izraelscy żołnierze noszą koszulki z nadrukiem, zachęcające do zabijania Palestynek w ciąży. Także do zabijania dzieci i gwałcenia

  • Mesjaniści i mesjasze, czyli wojny żydowskie

    Żydowska wspólnota chasydów Chabad znana jest z tego, że swego zmarłego rabina, Menachema Mendla Schneersona, uznała za mesjasza. Który zmartwychwstanie i wró

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/04/03 00:01:14
Wiesz, szczerze mówiąc podlinkowany do Was blog Zydoweczki dość mnie momentami przeraża w kwestii kobiecej... A ona i tak jest mildly orthodox, że się tak wyrażę.
-
Gość: psz6, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/04/06 11:00:24
po pierwsze izrael to nie kraj islamski. tam noszenie chusty jest wyborem, podobnie jak bycie ortodoksyjną żydówką. w końcu u nas też zakonnice zakrywają się prawie tak jak najbardziej ortodoksyjne muzułmańskie "ninje":)
jeszcze tylko zapytam w którym kraju islamskim wolno demonstrowac, że jest się ortodoksyjna zydówką?
-
2008/04/06 11:46:07
po pierwsze izrael to nie kraj islamski. tam noszenie chusty jest wyborem, podobnie jak bycie ortodoksyjną żydówką
Tylko że ja odnoszę się do Europy. W kilku krajach europejskich noszenie chusty przez muzułmanki jest zabronione np. w szkole czy na uczelni.
Różni światli Europejczycy tłumaczą to walką o prawa kobiet.
-
Gość: lotteth, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/04/22 22:23:59
Bardzo ciekawy blog. Jednak zraził mnie jedynie tytuł "nasze jedynie słuszne poglądy". Nie ma czegoś takiego jak idealizm poglądowy. Ten nagłówek nie zachęca do czytania... Jednak blog jest prowadzony w sposób ciekawy. Pozdrawiam ;)
-
2008/04/23 04:24:22
Cóż... gdyby to było takie proste. Niestety mam znajomą, która regularnie składa mi raporty jak wygląda życie w Tunezji, gdzie jest akurat na praktykach. Co ciekawe, stereotypy co do sytuacji kobiet w krajach arabskich, uznaje za bardzo stonowane w porównaniu z rzeczywistością, która często je przebija.

Pozdrawiam
-
2008/04/23 04:47:15
Ja rozumiem, że to był bardzo fajny wpis, ale on ma mi wystarczyć na cały kwiecień??
-
2008/04/23 08:10:58
@lotteth: Zapraszam do przeczytania o źródle tego tytułu: jedyniesluszne.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?363426 notka pod nazwą "Tytuł tego bloga"