Blog > Komentarze do wpisu

Ruch wyzwolenia mężczyzn

Kilkanaście dni temu odbyło się na Śląsku duże wydarzenie religijne: Pielgrzymka Mężczyzn. Brał w niej udział również premier Jarosław Kaczyński. Wywołało to falę złośliwych komentarzy: internauci skojarzyli pielgrzymkę samych mężczyzn z paradą gejów. Było to mało wyszukane i powierzchowne. Jak zwykle w przypadku takich hałaśliwych faktów medialnych, nikt nie zwrócił uwagi na głębsze sensy.

Po co organizuje się pielgrzymki mężczyzn? Należą one do tradycji kościelnych imprez "stanowych", powstałej w czasach, gdy poszczególne grupy społeczne były silnie rozgraniczone, a każdej przypisywano powołanie do innych spraw.

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się właśnie pod hasłem "Przypatrzmy się powołaniu naszemu". Arcybiskup Damian Zimoń nie miał wątpliwości, że istnieje coś takiego, jak powołanie mężczyzny - i że jest ono zasadniczo różne od powołania kobiety:

Mężczyzna to mocny człowiek. Mówi się dzisiaj czasem, że jest deficyt mocnych ludzi, mężczyzn. Trzeba ludzi zdolnych do ryzyka, do zmiany, do podjęcia wyzwań, do mocnej ekspansji, do odwagi. Bracia, mężczyzn trzeba! Przyszliśmy tu, by się jeszcze bardziej nimi stać.
W dzisiejszych czasach paradoksalnie to mężczyźni żyją w ciasnym gorsecie stereotypów. To mężczyźni potrzebują emancypacji. Wmawia się im, że muszą być "mocni", "zdolni do ryzyka"... Nawet jeśli ktoś jest z charakteru spokojny, musi robić za macho. Albo mieć wyrzuty sumienia, że nie dorasta do oczekiwań. Niezależnie od ich prawdziwych cech charakteru, mężczyźni muszą tacy być, bo inaczej... nie są "prawdziwymi mężczyznami".

Obecnie już nie wypada zwracać się do kobiet wprost - "rób to i to, bo inaczej nie jesteś prawdziwą kobietą". Tymczasem mężczyzn takie otwarcie stawiane wymagania spotykają na każdym kroku. Mężczyźni żyją pod ogromną presją stereotypów i nawet sami nie zdają sobie z niej sprawy. Żeby tę presję jakoś "przetrawić", wmawiają sobie, że to jest ich "naturalne powołanie".

Uważam, że już pora aby na wzór ruchu feministycznego powstał ruch wyzwolenia mężczyzn.
piątek, 08 czerwca 2007, anuszka_ha3.agh.edu.pl

Ta strona ma fanpage. Lajkujcie!


Polecane wpisy

  • Prekaryzacja informatyki: Co z kobietami? Co z fizykami?

    Jakub Chabik, informatyk i doktor zarządzania, człowiek z przemysłu informatycznego, pisze w Krytyce Politycznej o nadchodzącym upadku zawodu informatyka . Naty

  • Przyrodzona odpowiedzialność

    Godząc się na zajście w ciążę, kobieta godzi też się na pewne ograniczenie swej wolności, stosownie do – od wieków przecież niezmiennych – obowiązkó

  • Czy #jateż to rozwadnianie problemu?

    Wielu mężczyzn i niektóre kobiety piszą, że akcja #metoo / #jateż rozwadnia problem molestowania. Ich zdaniem w mediach społecznościowych pojawiła się rzekomo l

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2007/06/08 17:33:52
Równiez uważam, jak wyżej :D
-
2007/06/08 18:35:01
Facet musi być facetem....w końcu ktoś musi "rządzić" :) a nam są potrzebni i zdecydowani.... bo jak mamy mieć takie sierotki, to wiecie... lepiej posiedzieć z koleżankami ;-)
-
2007/06/08 18:59:18
> Facet musi być facetem...

Co to znaczy?
Przecież każdy facet jest facetem. Ma chromosom Y, ma pierwszo- i drugorzędne cechy płciowe męskie. Jedynie transseksualiści czują, że nie są facetami.


> w końcu ktoś musi "rządzić"

Dziwi mnie tak radykalna postawa u 21-letniej kobiety umiejącej się posługiwać internetem...
-
2007/06/08 19:49:46
sa pewne cechy przypisane kobieta- slaba plec, cieple, mile, slodkie, sliczne etc etc, a facet musi być silny, meski i w ogole musi od niego mestwem emanowac :) kobieta ma emanowac kobiecoscia wiec facet niech emanuje mestwem!!
tak na moje oko... co to sie teraz porobilo... faceci po solarce i w obcislych rozowych koszulkach... no sorrry ale to juz dla mnie jest zniewiescienie... nie mowie juz o pasemkach... litosci...
-
2007/06/08 20:01:35
Co jest złego w obcisłej (niech i różowej) koszulce? Przecież lepiej jest widoczna dobrze umięśniona klata oraz mięśnie brzucha. No chyba, że za szczyt męskości ma świadczyć "menelski podkoszulek" czyli taki siateczkowy niemożebnie porozciągany. Pasemka są dyskusyjne. Facet jako męski ma pewnie jeszcze nosić brodę (jako dowód męskości, kobiety bród nie mają), śmierdzieć (to kobiecość wymaga pachnideł), być chamskim (kobiecość wymaga bycia miłym) itp. podobne bzdury. Kobiecość i męskość nie są przeciwstawne. Są raczej zbiorami pewnych zachowań i cnót z częścią wspólną. Jeśli powracamy do określenia męskości to zadam pytanie: dlaczego męskość z XIXw. a nie z XVIIw. albo Xw.? To co dawniej bywało męskie potem stało się niemęskie (czy mrufka_86 wie że w XVIIw. faceci nosili pończochy jedwabne oraz buty na obcasach, perfumowali się bardziej od kobiet?).
-
2007/06/08 20:14:21
LESZLONG akurat chamski facet i w podkoszulku jak to nazwałeś menelskim to nie facet to tylko jego koniec :-) a co do historii błagam... odpuść mam bdb w indeksie z Historii społecznej więc coś tam wiem ;-) A nie moge patrzec na spedalenie... nie cierpie jak faceci robia z siebie takie sierotki, a moze bardziej ciotki :-)A męstwo przejawia sie bardziej w sposobie poruszania.... :-) i co by nie mowic te dyskotekowe wypłosze sa dla mnie smieszne, ale pakerzy sa komiczni... a mam jednego kolege, ktory hmmm nie cwiczy ale ma mesko budowe i tak super sie porusza... przy takim facecie chce się być tą slabą niewiastą :D
-
2007/07/13 04:39:16
Właśnie!
O to mi chodziło!
Jestem pomiędzy(pakerem a pedałem), tak jak lubisz!
Tylko nie wiem na czym polega to poruszanie się po męsku(nie miałem ojca-wzorca).
Bardzo by mi się to przydało, możesz uszczegółowić?
Bo mam problem z kobietami.
Na czym to polega?
-
2007/07/18 19:29:57
ja moge tylko mowic za siebie co i jak etc . ale to moze Ci nie pomoc :D
-
Gość: anty-mrufek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/16 01:28:56
no tak... "ktoś tu musi rządzić" rzekła kobieta. a potem rwetes, że mężczyźni więcej zarabiają :D
-
2008/04/08 00:50:33
juz nie zarabiaja wiecej, dazymy do rownouprawnienia
-
Gość: mebcia, *.chello.pl
2008/05/29 14:26:24
Oj mrufka, mrufka, zarabiają mniej nadal, a "dążyć do" to sobie i całe wieki bez żadnych zmian można.
-
2008/06/30 18:20:01
moaj mama zarabia wiecej niz tata :D
-
Gość: Enitaplap, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/07/22 17:20:44
ale jak ni zarabia się więcej od nich robią się jakieś takie sfrustrowane
-
2008/07/25 22:39:22
Zgadzam się w całej rozciągłości, ale zamiast dorzucać tu swoje trzy grosze (które urosłyby chyba do stu złotych), napiszę spinoff do tego wpisu u siebie ;)